Facebook Twitter Instagram Youtube kanalı Youtube kanalı
Çeşitli Sanatçılar - Bir Zamanlar 2
Bir Zamanlar 2
1- BİRİSİNE BİRİSİNE / NİL BURAK 1977
Söz: Ülkü Aker
2- BOŞ VERE VERE / SALİM DÜNDAR 1981
Söz: Ülkü Aker Müzik: Selami Şahin
3- SANA MERHABA DEDİM / NAZAN ŞORAY 1978
Söz-Müzik:Selami Şahin
4- BAL GİBİ OLUR / ASU MARALMAN 1977
Söz:Bülent Pozam Müzik:Selmi Andak
5- KENDİ DÜŞEN AĞLAMAZ / LALE BELKIS 1977
Söz-Müzik: Lale Belkıs
6- YALAN / YELİZ 1976
Söz:Tuğrul Dağcı
7- ACILAR SÜREKLİ OLAMAZ / ERSAN ERDURA 1978
Söz:Özdemir Kaptan Müzik:Selmi Andak
8- BURUK ACI / ESİN ENGİN 1968
Söz:Türkan Şoray Müzik:Teoman Alpay
9- SAMANYOLU / BERKANT 1967
Söz:Teoman Alpay Müzik:Metin Bükey
10- DÖNEMEZ Kİ BANA / GÖNÜL YAZAR 1970
Söz:Fikret Şeneş
11- MAVİ BONCUK / KAMURAN AKKOR 1974
Söz:Ülkü Aker
12- ÇİLLİ / KENAN 1974
Söz: Kenan Müzik:Alfanso
13- BU GECE / REZZAN YÜCEL 1978
Söz:Çiğdem Talu Müzik:Melih Kibar
14- YETER Kİ / SAADET SUN 1978
Söz-Müzik: Sezen Aksu
15- ÖPMEK GELDİ İÇİMDEN / RANA&SELÇUK ALAGÖZ 1981
Söz:Cemal Işıkhan Müzik:Selçuk Alagöz
16- ÇARESİZİM / FUNDA 1976
Söz-Müzik: Funda
17- YASAK AŞK / GÖKHAN ABUR 1977
Söz:Bülent Pozam-Deniz Banoğlu Müzik:Selmi Andak
18- UNUTULUR / BANU 1981
Söz:Şanar Yurdatapan Müzik:Hakkı Yücel
19- BENİM HALKIM / TANJU OKAN 1975
Söz:Mehmet Teoman
20- GEL TEZKERE / ESMERAY 1976
Söz-Müzik: Şemi Diriker

"Bir Zamanlar"dan bugüne, 45'likler dönmeye devam ediyor!

Haziran 2005'de Ossi Müzik - Sony&BMG etiketiyle piyasaya sürülen ve büyük ilgi gören "Bir Zamanlar" serisinin merakla beklenen ikinci karma albümü nihayet piyasada. "Bir Zamanlar 2", Türk popunda altmışlı, yetmişli ve seksenli yıllarda dillere marş olmuş şarkıların adeta bir resmi geçidi gibi. Tamamı orijinal plak kayıtlardan oluşturulan albüm baştan sona süprizlerle dolu.

Türkan ve Nazan Şoray kardeşlerin ismi ilk kez bir albümde bir araya geliyor. Sezen Aksu şimdilerde olduğu gibi yetmişli yıllarda da başka şarkıcılara beste veriyordu. Bunun ilk örneklerinden biri bu albümde. Kendine has tavırlarıyla sunduğu hava durumu yorumları büyük beğeni toplayan Gökhan Abur'un şarkıcılık günlerinden bir örnek ilk kez yine bu albümde karşımıza çıkıyor. Ve yıllar içerisinde yaprak dökümünde yitirdiğimiz Tanju Okan, Esmeray, Esin Engin'i sesleri, Oktay Yurdatapan (Tuğrul Dağcı), Teoman Alpay, Metin Bükey, Çiğdem Talu, Melih Kibar'ı da şarkılarıyla bu albümde bir kez daha yad ediyoruz.

Bu albümle birlikte plak kayıtları ilk defa cd /kaset formatında yayınlanan isimlerse şöyle sıralanıyor : Nazan Şoray, Ersan Erdura, Gönül Yazar, Salim Dündar, Nil Burak, Rezzan Yücel, Kenan, Saadet Sun, Berkant ve Esin Engin. Her biri popüler müziğin kilometre taşı olmuş bu isimlerin o günlerde listelerde bir numaraya dek yükselmiş şarkıları, bir çoğu artık sahaflarda bile bulunmayan plaklarından çıkıp gelerek bu albüm sayesinde bugünlere ulaşıyor.

Dönemin en etkili müzik ve magazin dergileri olan Hey ve Ses'in o yıllardaki plak listelerinde en üst sıraları haftalarca işgal etmiş bu şarkıların ilk defa tek bir albümde bir araya getirilmiş olması da bu albümü başından sonuna dek bir pop müzik şölenine dönüştürüyor.

Dillere destan güzelliğini şarkıcılığıyla pekiştirerek hafızalarımıza yer eden Nazan Şoray ve yakın bir tarihte Aşkın Nur Yengi tarafından yeniden seslendirilen dört dörtlük bir Selami Şahin bestesi : "Sana Merhaba Dedim".

"Kıbrıslı şarkıcı" olarak tanınıp sevilmiş ve göz alıcı fiziği kadar buğulu sesiyle de bir dönem herkesi derinden etkilemiş Nil Burak ve onun en güzel şarkılarından biri : "Birisine Birisine".

Dinleyen herkesin yüreğini dağlayan heybetli sesiyle Türk popunun en güçlü yorumcularından biri : Salim Dündar ve bir başka Selami Şahin klasiği : "Boş Vere Vere".

Kendine özgü ses rengi ve yorumuyla müzik tarihine geçmiş, usta işi şarkıların usta yorumcusu Asu Maralman ve bugün bile dillerden düşmeyen şarkısı : "Bal Gibi Olur".

Bir dönem romantik şarkılar deyince ilk akla gelen isimlerden biri olan, duruşu ve tavrıyla da popüler müzikte çizgi üstü bir yer edinen Ersan Erdura ve Türk popunun abide şarkılarından biri : "Acılar Sürekli Olamaz".

Emsalsiz sesi ve genç yaşına rağmen gösterdiği olağanüstü performansıyla Yeliz ve yakın bir tarihte kaybettiğimiz, yetmişlerde Türk popunun neredeyse üçte birine imza atmış Oktay Yurdatapan'ın (Tuğrul Dağcı), sözlerini yazdığı bir unutulmaz şarkı : "Yalan".

Türk tangosunun kadife sesi Esin Engin'i sadece tango yorumcusu olarak tanıyanların heyecanla dinleyecekleri bir dokunaklı pop şarkısı. Sözlerini Yeşilçam'ın "Sultan"ı Türkan Şoray'ın yazdığı bir Türk filmi klasiği : "Buruk Acı".

Popun ulu çınarlarından Berkant ve Teoman Alpay-Metin Bükey'in Türkiye'de adeta ikinci bir milli marş olmuş ölümsüz şarkısı "Samanyolu". (Bu şarkı plak baskısı sonrasında, 1967 tarihli orijinal kaydıyla ilk kez yayınlanıyor.)

Alaturka müziğin ve Türk sinemasının "Taşbebek"i Gönül Yazar ve onun çok sayıdaki pop denemelerinden biri: Fikret Şeneş'in olağanüstü sözleriyle : "Dönemez ki Bana". Albümde yer alan bu şarkı, Gönül Yazar'la aranjmanlı günlere döneceğimizin de habercisi aynı zamanda.

Türk popunun on parmağında on marifet isimlerinden, bugünlerde çok moda olan manken - şarkıcı furyasının ilk ve en mükemmel örneklerinden Lale Belkıs ve bir dönem dillerden düşmemiş ünlü şarkısı : "Kendi Düşen Ağlamaz".

Altmışlardan bu yana popüler müziğin her dalında büyük ses getirmiş, ne söylediyse hep çok sevilmiş ve her plağı çok satmış bir başka efsane isim : Kamuran Akkor ve hala ezbere bilinen şarkısı "Mavi Boncuk".

Pop müzik tarihinin en farklı, en renkli erkek şarkıcılarından biri : Kenan ve bir başka pop klasiği : "Çilli". Uzun yıllardır Amerika'da yaşamını sürdüren Kenan bu şarkı ve bu albümle tekrar aramıza döndü.

Çok az sayıda şarkısıyla müzik tarihinde çok derin bir iz bırakmayı başaran ender isimlerden biri olmuş Funda ve Zuhal Olcay tarafından yeniden seslendirilerek yıllar sonra tekrar bir hit haline gelen "Çaresizim". Şarkıyı bu kez asıl yorumcusunun içli yorumuyla dinlemek oldukça heyecan verici.

Çok yönlü sanatçı kişiliği ve imza attığı nitelikli işlerle hem sinema, hem tiyatro, hem de müzikte ismini kabul ettirmiş Saadet Sun ve pop müziğin en önemli isimlerinden Sezen Aksu'nun tarihli bir bestesi : "Yeter ki".

Türk popunun en özel, en kişilikli kadın seslerinden biri: Rezzan Yücel ve Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye finallerinde yarışıp finale kalamamış, ancak yıllar boyu bilinen en güzel Çiğdem Talu - Melih Kibar çalışmalarından biri olarak akıllarda kalmış ölümsüz şarkısı: "Bu Gece".

Bitmek bilmeyen enerjileriyle yıllardır şarkı söylemeye devam eden ve gerek birlikte gerekse ayrı ayrı yaptıkları sayısız şarkıyla müzik tarihine silinmez harflerle adlarını yazdıran Rana ve Selçuk Alagöz ve iki kardeşin 1981 tarihli unutulmaz şarkıları: "Öpmek Geldi İçimden".

Bugünlerde NTV'de hava durumu yorumcusu olarak ekranlarda izlediğimiz Gökhan Abur ve onun şarkıcılıktaki başarısının, etkileyici sesinin ve sağlam yorumunun en çarpıcı örneklerinden biri: "Yasak Aşk".

Türk popunun en çalışkan ve üretken isimlerinden biri: Banu ve onun yürek burkan sesiyle kulaklarımıza yer etmiş, bir klasiğe dönüşmüş şarkısı: "Unutulur". Pop müzik tarihinin en çok yeniden seslendirilen şarkılarından biri olan "Unutulur" ilk kez orijinal versiyonuyla ve asıl yorumcusunun sesinden bu albümde karşımıza çıkıyor.

Bir pop müzik efsanesi: Tanju Okan ve Mehmet Teoman'ın oya gibi işlediği şarkı sözleriyle bir büyük şarkı: "Benim Halkım". Plak kayıtlarının önemli bir bölümü disklere aktarılabilen Tanju Okan'ın bir şarkısı daha böylece plaklar üzerinde kalmaktan kurtuluyor.

Pop müziğin buruk ve hüzünlü sesi: Esmeray ve hala bir türkü gibi dilden dile dolaşan, bu ülkede yaşayan herkesin yüreğine bir şekilde dokunmuş o ünlü şarkısı: "Gel Tezkere". Bu şarkı hala, askere gidenlerin, askerlik yapanların, ya da oğlunu, sevgilisini, eşini askere gönderenlerin dilinde, yüreğinde, hala kışlalarda çalınıyor, söyleniyor. Bu şarkı nedeniyle Esmeray'ın son yolculuğuna askeri törenle uğurlandığı hala hafızalarda.

Bu albümde yer alan her bir şarkı ve şarkıcı için Türkiye'nin önemli yazarları duygu ve düşüncelerini albüm kartonetinde kaleme aldı. O yıllara ait resim, afiş ve haberlerle süslenmiş kartonette Türk basınının 20 önemli müzik yazarı bir arada: Naim Dilmener, Hakan Tok, Mehmet Bilal Dede, Asu Maro, Deniz Durukan, Atilla Aydoğdu, Suat Kavukluoğlu, Tolga Akyıldız, Murat Demiralp, Kadri Erçetingöz, Sinan Doyan, Onur Baştürk, Pınar Çekirge, Hulusi Tunca, Erdener Koyutürk, Murat Meriç, Eray Aytimur, Michael Kuyucu, Arda Uskan ve Mehmet Barlas.

Albümün prodüktörü, Radyo D'de yıllardır sürdürdüğü programlarıyla Türk popunun kayıp tarihini gün ışığına çıkaran Hakan Eren. Orijinal plak kayıtları, Bora Ebeoğlu ve Hakan Eren tarafından dijital ortama aktarıldı. Kapak tasarımında ise Nazlı Ongan ve Mehmet Bilal Dede'nin imzaları var. Albümde yer alan şarkılar bir dönemin en üretken plak şirketlerinin katkılarıyla oluşturuldu; Hop, Diskotür, Emre, Atlas, İstanbul,Yankı, Nova, Öncü, S&S, Televizyon, Doğan ve Yavuz Plak.

"Bir Zamanlar" serisinde çok yakında daha birçok albümü birlikte dinlemek umudu ile...

Ossi Müzik - Sony&BMG

Videolar

Bu albüme ait video klipleri izlemek için tıklayınız. (Ossi Müzik Youtube Kanalı)