Facebook Twitter Instagram Youtube kanalı Youtube kanalı
Emel Sayın - Emel'in Seçtikleri
Emel'in Seçtikleri
1- GÖZÜMDE DAİM
Beste: Dede Efendi
2- ABU TAB İLE BU ŞEB
Beste: 3. Sultan Selim
3- GÜLZARA NAZAR KILDIM
Beste: Şevki Bey
4- GURUB ETTİ GÜNEŞ
Beste: Hacı Arif Bey
5- OK GİBİ HUBLAR
Beste: Dertli
6- NİDEYİM SAHNI CEMEN
Beste: Sadullah Ağa
7- NİÇİN A SEVDİĞİM NİÇİN
Beste: Nikogos Ağa
8- FİRKATİN ALDI
Beste Bimen Şen:
9- HASTAYIM YALNIZIM
Beste: Lemi Atlı
10- EY DİLBERİ İŞVEBAZ
Beste: Rahmi Bey

"Emel'in Seçtikleri "

ÖLÜMSÜZ KLASİKLER

Bir zamanların plaklarda ve arşiv bantlarında kalmış şarkılarını birer birer ortaya çıkaran OSSİ Müzik, bu defa bir Klasik Türk Müziği albümünü yeniden yayınlıyor. Türk müziğinin en önemli isimlerinden Emel Sayın'ın doyumsuz sesi ve benzersiz yorumuyla hayat verdiği ölümsüz klasiklerden oluşan bu albüm, "Emel'in Seçtikleri" adını taşıyor.

Sahnede ve sinema perdesinden billûr sesi kadar göz kamaştırıcı güzelliğiyle de gönüllerde taht kurmuş Emel Sayın, bu albümde Klasik Türk Müziği ustalarına saygı duruşunda bulunuyor.

Sultan Selim Han'ın 200 sene önce yazdığı "Abu Tab İle Bu Şeb", Atatürk'ün sevdiği şarkılar arasında yer alan "Hastayım Yalnızım" ve Dede Efendi'nin unutulmaz eseri "Gözümde Daim Hayal-i Cana" albümde yer alan 10 Klasik Türk Müziği başyapıtının sadece üçü.

"PİYASA" MÜZİĞİ KLASİK ESERLERE KARŞI

1950'li yılların sonlarına doğru sahne ve plak dünyamızda klasik eserler yerini yavaş yavaş "piyasa" tabir edilen şarkılara bırakmaya başlamıştı. Takip eden yıllarda İstanbul'un aldığı göçlerle beraber dinleyici profili de değişmiş, Klasik Türk müziği yerine arabesk etkiler taşıyan, elektronik alt yapılı ve hareketli şarkılar tercih edilir olmuştu. Bu yeni akımın etkisiyle yorumcular da plaklarda ve gazino sahnelerinde güncel şarkıları okuyorlardı. Klasik Türk müziği ancak radyo emisyonlarında icra edilir olmuştu. Böyle bir ortamda solistler istese bile, plak şirketleri klasik eserlerden oluşan albümler yayınlamayı ticari olmayacağı gerekçesiyle tercih etmiyorlardı.

70'li yıllarda bazı özel kuruluşların promosyon amacıyla hazırlattığı plaklar dışında, bu türde albümler hemen hiç yapılmadı. Şöhretli yıldızlarımızın albümlerine aldıkları bir ya da iki klasik şarkı da en fazla 30 sene öncesine aitti. İşte o günlerde Emel Sayın zirvede olmanın verdiği güvenle, bağlı olduğu plak şirketine sadece gerçek klasik eserlerin orijinallerine sadık kalınarak okunduğu bir uzunçalar yapmak istediğini bildirdi. Böylece daha çok genç yaşlarda dersler aldığı değerli hocalarına bir hediye vermiş olacaktı.

Emel Sayın, 1979 yılında yayınlanan ve 15. albümü olan "Emel'in Seçtikleri" isimli bu uzunçalar ile zaten en tepede olan müzik kariyerini taçlandırmış oldu. Üstelik bu plak, beklenenden çok daha fazla satış yaptı ve büyük beğeni topladı.

ORİJİNAL KAYITLAR VE KAPAK TASARIMI

Ossi Müzik, Emel Sayın'ın bu önemli yapıtını yaklaşık 30 sene sonra orijinal stüdyo kayıtlarıyla ve bu defa CD kalitesinde müzikseverlere ulaştırılıyor.

Emel Sayın'ın isteği üzerine, albümün ilk yayınlandığı zamanki kapak tasarımı aynen korundu. Tasarım Şeref İnce imzasını taşıyor. Orijinal kayıtlar, Bora Ebeoğlu ve Hakan Eren tarafından dijital ortama aktarıldı. Albümün prodüktörü son yıllarda imza attığı albümlerle müzik dünyasında önemli bir boşluğu dolduran Hakan Eren.

Böylesi albümler artık neredeyse hiç yapılmıyor. Klasik Türk Müziğinin bugünün müzik sektöründe yer bulabilmesi ise pek mümkün görünmüyor. Bu albüm klasikleri özleyenler kadar, merak edip dinlemek ve arşivlerinde bulundurmak isteyenler için de eşsiz bir kaynak.

Videolar

Bu albüme ait video klipleri izlemek için tıklayınız. (Ossi Müzik Youtube Kanalı)