Facebook Twitter Instagram Youtube kanalı Youtube kanalı
Ali Altay - Mecburiyet Caddesi
Mecburiyet Caddesi
1- MECBURİYET CADDESİ
Söz-Müzik: Edip EMRE Düzenleme: Edip EMRE
2- SENDEN BAŞKA ÇAREM YOK
Söz-Müzik: Edip EMRE Düzenleme: Edip EMRE
3- AL SENİN OLSUN
Söz-Müzik: Edip EMRE Düzenleme: Edip EMRE
4- YALNIZIM BEN
Söz-Müzik: Yaşar Güvenir Düzenleme: Edip EMRE
5- ÇEŞMİNAZ
Söz-Müzik: Edip EMRE Düzenleme: Edip EMRE
6- SEN BENİ AŞKTAN KORU ALLAHIM
Söz-Müzik: Edip EMRE Düzenleme: Edip EMRE
7- DEMEDİM Mİ
Söz: Pir Sultan Abdal Müzik: Anonim Düzenleme: Edip EMRE
8- HERKES GİTTİ SENDE DURMA
Söz-Müzik: Edip EMRE Düzenleme: Edip EMRE
9- BU ŞEHİRDEN GİTTİĞİN GÜN
Söz-Müzik: Edip EMRE Düzenleme: Edip EMRE
10- SAVAŞA HAYIR
Söz-Müzik: Edip EMRE Düzenleme: Edip EMRE

Ali Altay – "Mecburiyet Caddesi"

Bugüne dek piyasaya çıkardığı üç albümle rock müzikte kendine farklı bir yer edinen Ali Altay'ın “Mecburiyet Caddesi” isimli yeni albümü Ossi Müzik etiketiyle piyasada.

Küçük şehirlerde ve kasabalarda sokağa çıktığınızda genellikle gezip dolaşabileceğiniz bir tek işlek cadde olur ve ona asıl ismi ne olursa olsun her yerde, hep “Mecburiyet Caddesi” adı takılır. İşte albüme ismini veren bu şarkı, unutulmayacak kadar derin, eski bir aşkın öyküsünü böylesi bir caddeden geçiriyor.

Ali Altay farklı bir solist. Tohumları yıllar önce Cem Karaca, Moğollar, Fikret Kızılok gibi büyük ve usta isimler tarafından atılmış müzik türünün ikibinlerdeki temsilcilerinden biri. Geleneksel müziğimizin temalarını, rock müziğin felsefesi ve müzikal anlayışıyla yorumlayan bir solist.

Ali Altay’ın solistlik performansı, bundan birkaç sene kadar önce ITU Konservatuvarı öğrencilerine tez konusu oldu. Sahne üzerindeki yüksek enerjisi ve performansı, saatler boyunca sahnede kalıp, performansından bir şey kaybetmeden şarkı söyleyebilmesi, bu tezin yazılmasındaki en büyük sebepti.

Bu güçlü ses, zaman zaman ülkemize turneler için gelen Sovyet Kızıl Ordu Korosu ile canlı performans sergileyebilen ilk ve tek rock solisti olma ünvanını da elinde tutuyor.

Albümde besteci, söz yazarı ve müzik yönetmeni olarak Edip Emre’nin imzası ön plana çıkıyor. Ali Altay ve Edip Emre 2007 yılında birlikte çalışmaya başladılar ve albümde yer alan şarkılar bu süreçte üretildi. 20 sene önce yazılmış olmasına rağmen güncelliğini hala koruduğu için bu albüme alınan “Savaşa Hayır” adlı şarkı, Türk popüler müziğinde yazılmış en sert savaş karşıtı şarkılardan biri olarak dikkat çekiyor.

Nil Burak’ın sesinden kulaklarımıza yer etmiş Yaşar Güvenir bestesi “Yalnızım Ben” ve Cem Karaca’nın sesinden tanıdığımız anonim türkü “Demedim mi ?”, Ali Altay’ın yorumu ve rock düzenlemeleriyle bu albümde yeniden hayat buluyor.

Albümün ilk klipi “Senden Başka Çarem Yok” adlı şarkıya çekildi ve yakında tüm kanallarda gösterime girecek. Albüm çalışmasının başladığı günlerde yapılmış bu beste, tüm şarkıların ortaya çıkmasından sonra, en son tamamlanan şarkı oldu ancak albümün hitlerinden biri olarak gönüllere yer edecek.

2008 Yılının kayda değer Türkçe sözlü rock müzik albümlerinden biri olmaya aday “Mecburiyet Caddesi” adlı bu albüm, yapımcı Hakan Eren tarafından Ossi Müzik etiketiyle müzikseverlere sunuluyor.

Videolar

Bu albüme ait video klipleri izlemek için tıklayınız. (Ossi Müzik Youtube Kanalı)