Facebook Twitter Instagram Youtube kanalı Youtube kanalı
Selmi Andak - O Şarkıyı Henüz Yazmadım
O Şarkıyı Henüz Yazmadım
CD-1: O ŞARKIYI HENÜZ YAZMADIM
1- VE BEN YALNIZ - SEVİNÇ TEVS 1968
Söz: Selmi Andak (Ossi Müzik) Düzenleme-Piyano: Şerif Yüzbaşıoğlu
2- YENİDEN (Hayat Pencerenin Dışında) - AJDA PEKKAN 1987
Söz: Nezih Topuzlu Düzenleme: Turhan Yükseler
3- ACILAR SÜREKLİ OLAMAZ - ERSAN ERDURA 1978
Söz: Özdemir Kaptan (Ossi Müzik) Düzenleme: Zafer Dilek
4- ÇIKMAZ SOKAK - IŞIL YÜCESOY 1979
Söz: Can Arpaç Düzenleme: Norayr Demirci (Taksim Edisyon)
5- ZAVALLI BIR GECE - SEZEN AKSU 1982
Söz: Ülkü Aker (Universal Müzik Taksim Edisyon) Düzenleme: Memet Duru
6- UNUT BENİ - NÜKHET DURU 1982
Söz: Nükhet Duru Düzenleme: Memet Duru
7- SANKİ DÜN GİBİ - COŞKUN DEMİR 1984
Söz: Selmi Andak (Ossi Müzik) Düzenleme: Uğur Dikmen
8- AŞK ÇİÇEĞİ - ASU MARALMAN 1973
Söz: Selmi Andak (Ossi Müzik) Düzenleme: Esin Engin
9- HAYALİMDEKİ ADAM - YELİZ 1975
Söz: Çiğdem Talu (Portal Right Management) Düzenleme: Timur Selçuk (Müzikotek)
10- O ŞARKIYI HENÜZ YAZMADIM - NECO 1984
Söz: Aysel Gürel Düzenleme: Uğur Dikmen
11- KANDİL - FERDİ ÖZBEĞEN 2000
Söz: Zeki Müren Düzenleme: Osman İşmen
12- PİŞMANLIK DUYMADIN MI? - GÖKBEN 1986
Söz: Selmi Andak (Ossi Müzik) Düzenleme: Esin Engin
13- KİRPİKLERİN ISLAK ISLAK - NAZAN ŞORAY 1981
Söz: Ülkü Aker (Universal Müzik Taksim Edisyon) Düzenleme: Osman İşmen
14- BÖYLE BİR RASTLANTI - SİBEL EGEMEN 1981
Söz: Fikret Şeneş (Ossi Müzik) Düzenleme: Osman İşmen
15- YILDIZLAR DAMI DELİYOR - GÖKHAN ABUR 1980
Söz: Özdemir Kaptan (Ossi Müzik) Düzenleme: Osman İşmen
16- YİĞİDİN ÖYKÜSÜ - ESİN AFŞAR 1975
Söz: Çiğdem Talu (Portal Right Management) Düzenleme: Timur Selçuk (Müzikotek)
17- DUR BAK BİRAZ - FÜSUN ÖNAL 1985
Söz: Nezih Topuzlu-Hadi Çaman Düzenleme: Buğra Uğur

MÜZİK : SELMİ ANDAK

CD-1: O ŞARKIYI HENÜZ YAZMADIM / CD-2 : BAL GİBİ OLUR

Ossi Müzik Türk pop müzik tarihinin altın sayfalarını bir bir aralamaya devam ediyor. Bugüne dek “En İyileriyle” serisinden yirmi dört, “Bir Zamanlar” serisinden altı albüm piyasaya süren Ossi Müzik’in son sürprizleri “Müzik : Selmi Andak” adını taşıyor. Bu albümlerde müzikleri Selmi Andak imzasını taşıyan 34 şarkı var. İki Cd’den oluşan bu albümler, Türk popunun aranjman yıllarından çok renkli örnekleri bir araya getiriyor.

Albümde Sevinç Tevs, Ajda Pekkan, Nükhet Duru,Sezen Aksu, Gökben,Nazan Şoray, Asu Maralman, Ersan Erdura, Coşkun Demir, Füsun Önal, Neco, Esin Afşar, Yeliz,Gökhan Abur, Gönül Turgut, İbo, Nilgün Atılgan, Zümrüt, Nil Burak, Sibel Egemen, Erol Evgin, Ayla Algan, Işıl Yücesoy, Ferdi Özbeğen ve Rüçhan Çamay şarkılarıyla yer alıyor. Plak olarak yayınlandıkları dönemde büyük ilgi görmüş, müzik listelerinin üst sıralarına tırmanmış bu Selmi Andak şarkıların hepsi orijinal plak kayıtlarından cd formatına aktarıldı. …

Eskilerin “Türk cazının anası” diye hatırladıkları Sevinç Tevs’in “1. Apollonia Uluslararası Şarkı Festivali”nde seslendirdiği ‘’Ve Ben Yalnız’’ Selmi Andak’ın ilk bestesi ve ilk defa dijital kayıtlara geçen bir Sevinç Tevs yorumu olmasıda albümün en büyük sürprizi. Bu albümlerin diğer büyük sürprizi, yıllar önce Asu Maralman’ın sesinden plak yapılmış ve kulaklarımıza öyle yer etmiş “Toprak ve Ana”nın üçlü yorumu. Dönemin en popüler isimleri Asu Maralman, Sibel Egemen ve İbo, daha önce hiç yayınlanmamış bu kayıtta şarkıyı birlikte söylüyorlar. Bu kayıt 1979 yılı Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye elemeleri için hazırlanmış ancak şarkı ilk elemeyi geçemeyince plak yapmak Asu Maralman’a nasip olmuş.

Albümlerde yer alan isimlerden Zümrüt ve Nilgün Atılgan ve Sevinç Tevs’in ilk kez birer şarkısı plaklar üzerinden kurtulup cd / kaset formatında yeniden yayınlanıyor.

İzmir’de dünyaya gözlerini açan Selmi Andak, orta öğrenimini Galasaray Lisesinde tamamlar, ardından hem Hukuk Fakültesi, hem de Konservatuarda okur. Yetinmez, Konservatuardan mezun olduktran sonra kalkar Paris’e gider ve orada Yüksek Müzik Okulunda ihtisas yapar. Altmışlı yıllarda Türkiye’de parmakla sayılacak kadar az sayıda popüler müzik bestecisi vardır ve Selmi Andak ilklerden biri olur. Aynı zamanda sanat ve müzik eleştirmenliği yapmakta, gazeteci kimliği ile de tanınmaktadır. O günlerin önemli şarkıcıları tarafından ardı ardına plak yapılan bestelerinde bir yandan dönemin popüler akımlarını yakalarken, bir yandan hem klasik hem de otantik müziğin kalıplarından yararlanmaktadır. Aranjman furyasının tam da ortasında ortaya konulan bu tavır, onun adeta bir milli besteci gibi yurt dışında yapılan bir dolu festivalde besteleriyle yarışmasına yol açmakla kalmaz, henüz emekleme çağındaki popüler müzik piyasasına da ne yönde ve nasıl büyüyüp serpileceği konusunda çok aydınlık bir çıkış yolu gösterir, adeta kılavuz olur.

Başından itibaren sadece bir müzisyen, bir besteci olmanın çok ötesinde, yazıp çizdikleriyle bir müzik teorisyeni, MESAM; POPSAV gibi meslek birliklerinde gösterdiği faaliyetlerle de adeta bir müzik emekçisidir Selmi Andak. Hep projeler üretir, hep yeni bir şeyler yapmak ister. Çevresindekiler ona ayak uydurmakta zorlanırlar her defasında. Uluslar arası standartlardaki besteciliği yurt dışındaki festivallerde her defasında ödüle layık görülse de, Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye tarihinin yarışmaya üst üste en çok ve en fazla sayıda şarkıyla katılan bestecisidir Selmi Andak.

MÜZİK: SELMİ ANDAK ALBÜMLERİ

CD:1 - O ŞARKIYI HENÜZ YAZMADIM

“Ve Ben Yalnız”ın albümün açılışında yer alması boşuna değil. Bu şarkı hem Selmi Andak’ın pop alanında yaptığı ilk beste denemesi, hem o günlerde plağa basılmamış bu kayıt ilk kez yayınlanıyor. Üstelik Türkiye’nin ilk kadın caz şarkıcılarından biri olan Sevinç Tevs’in dijital ortama aktarılabilen ilk kaydı bu.Ardından inanılması güç bir resmi geçit başlıyor. Altmışlar, yetmişler ve seksenlerin o her on yılda şekli, şemali, usulü ve üslubu değişen müzik anlayışlarının kaygan zeminine inat, dimdik ayakta duran ve durduğu yere çok da sağlam basan, daha ilk notalar tınladığında ayırt edilebilen Selmi Andak melodileri, armonileri… “Acılar Sürekli Olamaz”, “Çıkmaz Sokak”, “O Şarkıyı Henüz Yazmadım” ve diğerleri… Hani İngilizce ya da Fransızca sözlerle Bir Frank Sinatra, bir Gilbert Becaud şarkısına dönüşmesi pekala mümkün, dünya çapında besteler, Türk popunun hiç eskimeyecek klasikleri.

Bir piyano konçertosu havasında başlayıp bir pop-folk bestesine dönüşen “Yiğidin Türküsü”, beklenmedik bir blues denemesi, “Dur Biraz”, alaturka makamlara şöyle bir dokunup geçen “Zavallı Bir Gece” ve “Kandil”, Selmi Andak’ın çok renkli, çok yetkin ve çok geniş bir müzikal kültür ve birikimin izlerini taşıyan besteciliğinin seçilmiş birer örneği olarak albümü alabildiğine heyecan verici kılıyor.

CD:2 - BAL GİBİ OLUR

Albüm Selmi Andak’ın geleneksel motiflerle popu çok ama çok ustaca ve adeta sezdirmeden bir araya getirdiği bir hitle; “Bal Gibi Olur”la açılıyor ve sonra arkası olanca şenliğiyle geliyor. “Çek Kayıkçı”, “Olmaz Olmaz Deme”, “Gönlüm Çok Zengin”, “Geli Geliver” gibi yetmişli yıllar eğlencelikleri de var sırada, “Sen Şu İşe Bak” gibi, “Yaşasam İlk Gülüşünü” gibi sanki seksenlerin o ağdalı karanlığına inat yazılmış katıksız pop şarkılar da.

Selmi Andak’ın yıllar süren Eurovision macerasından; “Gramofon” ve “Bir Sevgi Yeter” de renkli ve çekici iki Eurovision şarkısı olarak albümü şenlendiriyor.

Ossi Müzik tarafından yayınlanan albümün prodüktörü Hakan Eren. Albümlerin kapak tasarımları Şeref İnce tarafından yapıldı. Şarkılar orijinal kayıtlardan dijital ortama Bora Ebeoğlu-Hakan Eren tarafından aktarıldı.

Türk popunda bu kadar ünlü isim kaç başlık altında bir araya getirilebilir ki? Selmi Andak şarkılarının tek başına ne denli büyük bir başlık olduğunu bu iki disklik seçki tek başına gösteriyor. Kusursuz bir müzikalite, olağanüstü besteler... Ya da kısaca, “Müzik : Selmi Andak”.

Videolar

Bu albüme ait video klipleri izlemek için tıklayınız. (Ossi Müzik Youtube Kanalı)